Nepravidelná slovesa

Nepravidelná slovesa jsou nedílnou součástí výuky angličtiny a mnoho z nás si na ně nepříjemně pamatuje ze školních lavic či jazykových kurzů. Není jich málo a musíte se naučit množství tvarů, které jsou nepravidelné (tedy nejdou odvodit a musí se zapamatovat). Jde však o důležitý jev, bez kterého se prostě anglicky nenaučíte.

K čemu nám jsou nepravidelná slovesa?

Nepravidelná slovesa se hodí v mnoha případech. Ten první, na který natrefí většina studentů po již cca 2-3 semestrech, je minulý čas prostý (první minulý čas). Není to však pouze o něm. Nepravidelná slovesa mají totiž v angličtině tři tvary - inifinitiv, minulý čas a příčestí minulé. Potřebujeme je mimo jiné na:

 • minulý čas prostý I was at work. 
 • všechny před-časy prosté - předpřítomný, předminulý a předbudoucí čas (tam je potřeba 3. tvar) I have been / I had been etc.
 • trpný rod  It was broken.
 • popis stavu He is drunk.

Zabírají tedy nemalou část anglické gramatiky. Někdy potřebujeme minulý čas, někdy příčestí minulé, ale vždy je důležité nepravidelné sloveso poznat.

Jak se nepravidelná slovesa učit?

Přinášíme malý seznam jak se nepravidelná slovesa učit.

 1. Vzpomeňte si jaká nepravidelná slovesa už znáte. Zkuste si vzít papír a tužku a všechny si vypsat. Dohledejte si tvary, které jste nevěděli, nebo které jste měli špatně.
 2. Najděte si stránku se všemi nepravidelnými slovesy vaší úrovně. Můžete použít náš seznam základních nepravidelných sloves v pdf (je jich 75). Často v ní listujte a přejiždějte očima. Je velmi důležité poznat nepravidelné sloveso od pravidelného.
 3. Projděte si tabulku a podtrhněte si slovesa, která znáte a používáte - uvidíte, že jich je mnohem více, než jste si na začátku vzpomněli.
 4. Ta co již znáte si často opakujte - v tramvaji, na obědě, cestou do práce. Můžete použít naše testy na nepravidelná slovesa
 5. Vyberte si vždy několik sloves (cca 5) a ty se naučte - zkuste si namemorovat všechny tři tvary a několikrát denně si je opakujte. Do začátku si vyberte slova, u kterých jste již věděli co znamenají. Najděte si příklady jejich užití (= reálné věty), nemusíte používat drahé učebnice, prostě je zadejte do Googlu a nechte se překvapit. :)
 6. Spojujte si slovesa s podobnými koncovkami - hledejte v nich podobnosti (f.e. bought / thought) budou se vám pak lépe učit.
 7. Vždy když uvidíte minulý či 3.tvar slovesa, zkuste si aktivně uvědomit o jaké sloveso jde, co znamená a jaké jsou další tvary.
 8. Opakujte denně. Stačí dvě minuty.
 9. Aktivně je používejte - čtěte, brouzdejte po anglickém internetu a stránkách, poslouchejte hudbu.
 10. Nesmutněte, když vám nějaká nejdou zapamatovat. Nemusítě umět zdaleka všechny - člověk si vždy vybere ta, co používá. Ale pozor, nezaměňujte přirozený výběr za lenost.

Jak testovat nepravidelná slovesa na webu jazykolog.cz?

Slovesa se za vás nikdo nenaučí. Ale my vám pomůžeme si je zapamatovat. Používejte naše testy, kde si můžete nastavit precizně úroveň vašich znalostí a posouvat se vaším tempem. Můžete si zvolit, který tvar chcete cvičit i jakou úroveň. Vyberte si, zda chcete cvičit nějakou úroveň izolovaně (přesně = pouze tu), což je vhodné, pokud se učíte nová slovíčka, anebo všechna slovesa až do dané úrovně, což ocení ty, co už jich znají hodně a potřebují si je denně oživovat.

test na nepravidelná slovesa si nechte vygenerovat zde

pokud si chcete test jen rychle zkusit bez složitého nastavování, tak zkuste náš rychlý test na nepravidelná slovesa

Všechny naše testy jsou náhodně generované, takže je můžete bez omrzení opakovat, dokud všechna slovesa neumíte!